TechZone
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Apartamente Vile Spatii Comerciale Bucuresti
Discuții generale: Mouse-uri EmptyLun Iul 01 2013, 12:19 Scris de sendra25

» Cum se face port-forward corect!
Discuții generale: Mouse-uri EmptyDum Dec 16 2012, 06:50 Scris de sabyn

» Setari Utorrent
Discuții generale: Mouse-uri EmptySam Noi 17 2012, 09:44 Scris de voicumeresan

» Bancuri ilustrate
Discuții generale: Mouse-uri EmptyMier Feb 22 2012, 01:59 Scris de badterror

» Cum sa devii Conectabil in Utorrent sau BitComet
Discuții generale: Mouse-uri EmptyJoi Mai 12 2011, 07:12 Scris de Moxy

» Salut tuturor
Discuții generale: Mouse-uri EmptyMier Mar 16 2011, 14:04 Scris de Moxy

» Descarcare Adobe After Effects trial
Discuții generale: Mouse-uri EmptyJoi Feb 17 2011, 23:15 Scris de infern0

» Ce sa faci daca nu ti se vad avatarele in Yahoo Messenger
Discuții generale: Mouse-uri EmptyJoi Feb 17 2011, 23:14 Scris de infern0

» Setări Deluge
Discuții generale: Mouse-uri EmptyMar Feb 15 2011, 07:05 Scris de Moxy

Parteneri
borfasii.idle.ro
Alte comunitati
Links

Discuții generale: Mouse-uri

In jos

Discuții generale: Mouse-uri Empty Discuții generale: Mouse-uri

Mesaj Scris de infern0 Vin Apr 30 2010, 16:41

Mini-Mini Review Comparativ

Logitech G5
Comfort: 8
Precizie: 10
TNPACO: 9 (Timp Necesar Pentru a Ajunge la o Configuratie Optima, adica cat de mult iti ia pana il poti seta ca sa ajungi la o configuratie de sensitivitate apropiata de vechiul mouse pe care il aveai, cu cat e nota mai mare, cu atat timpul necesar este mai mic.)
Observatii:
+ picioruse mari, deci il pot controla mai usor
+ driveri destul de ok, update de firmware (daca e nevoie) se face fara probleme
+ merge pe mai toate pad-urile (QCK, Goliathus, funC)
+ materiale de calitate destul de buna
- ma deranjeaza la degetul mic cateodata
- cablul nu e asa de maleabil

Razer DeathAdder
Comfort: 9
Precizie: 10
TNPACO: 7 (Ma tampeste ca nu are 800 DPI, are 450, 900 si 1800, am reusit in cele din urma cu greu sa ajung la o configuratie - 1800, 4 win, 2 joc - dar nu se simtea ca la vechiul mouse asa cum se simtea la G5)
Observatii:
+ versiunea de DeathAdder pe care o am eu are cablul mai maleabil, deci nu deranjeaza (cand mi-am luat un DA acum un an, avea cablul mult mai solid, lucru care deranja destul de mult)
- picioruse destul de mici, cel putin eu am gasit ca e mai greu de controlat un mouse care are piciorusele mici
- materialele folosite in constructia lui sunt de o calitate proasta, mana transpira foarte usor si pe laterale (care sunt numai plastic ordinar) nu poti avea grip cum trebuie
- pe QCK+ nu are tracking foarte bun, pe verticala face linii zimtate (asta poate sa fie si din cauza ca am qck-ul de vreo 2 ani si din cate am citit pe noile variante de qck nu are probleme de tracking)
- driverii sunt cam prost facuti, cand schimbi DPI-ul sau Polling Rate-ul ai un delay (am auzit ca la unii s-a si stricat cand schimbau aceste setari), pe langa asta sunt si mult prea multe setari de sensitivitate decat ar avea nevoie cineva
- UPDATE-UL DE FIRMWARE ESTE EXTREM DE PROST GANDIT (trebuie sa ai inca un mouse pus sau sa fii rapid la ALT+TAB, TAB si ENTER... pe langa asta, sunt sanse foarte mari ca daca nu faci acest update cumtrebuie, mouse-ul sa nu mai poata fi utilizabil)

SteelSeries IKARI Optical
Comfort: 9
Precizie: 10
TNPACO: 9 (are dirverii spartani, poti alege doar modurile de dpi change, adica intre 400 - 800; 800 - 1600 si 400 - 1600. Pentru 800 - 1600 este o latenta de 500 ms {ei spun 300, eu am cronometrat 500-600}, am ajuns destul de usor la configuratia ideala)
Observatii:
+ picioruse destul de mari, cred ca au suprafata de contact un pic mai mare decat cea a G5-ului, lucru foarte bun (parerea mea)
+ foarte comfortabil, desi are o forma un pic mai ciudata, dupa 1-2 ore mana se obisnuieste cu ea si chiar sta foarte bine, as putea zice ca e un Intelli 3.0 cu aripioare mai mari pentru degetul mare, si ultimele 2 degete
+ materiale de calitate foarte buna folosite in constructia lui, nu mi-a transpirat palma ca la DA si pe laterale ai grip destul de bun
- cablul nu este maleabil, cu greu il tin pe birou, l-am pus totusi dupa monitor si nu mai ma deranjeaza asa de mult
- o luminita destul de enervanta in partea stanga (cand e intuneric in camera, iti distrage privirea sau deranjeaza ochiul), se poate rezolva totusi cu un abtipild

Momentan, parerea mea e ca :
Ikari >= G5 > DeathAdder
infern0
infern0
Moderator

Mesaje : 28
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 34

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum